Contact Us

By telephone
During office hours
(Monday-Friday 08:30-17:00)
+44 (0)1234 400 400

Outside office hours
(Campus Watch)
+44 (0)1582 74 39 89

By email
admission@beds.ac.uk (admissions)
international@beds.ac.uk (international)
sid@beds.ac.uk (student support)
help@beds.ac.uk (registration)
erasmus@beds.ac.uk (exchanges)

By post
University of Bedfordshire
University Square
Luton
Bedfordshire
UK, LU1 3JU

Student Experience Awards 2018

VC Student Experience Awards

Winners and Highly Commended

Congratulations to all staff and student winners and nominees of the 2018 VC Student Experience Awards.

  • Watch the video from the event (coming soon)
  • View photos from the event (coming soon)
Award category Winners

Outstanding Teacher (UBBS)

Business School

Dr Vikram Finavker
Senior Lecturer in Accounting and Finance
Dept of Law and Finance

Outstanding Teacher (CATS)

Computer, Arts, Technology and Science

Dr Anastasia Giannakopoulou
Lecturer in Psychology
School of Psychology

Outstanding Teacher (E&S)

Education and Sport

Dr Gareth Bates
Lecturer in Teacher Education
School of Teacher Education

Highly Commended

Dr Lindsey Smith
Senior Lecturer in Sport and Physical Education
School of Sport Science and Physical Activity

Outstanding Teacher (HSS)

Health and Social Sciences

Dr Timi Osidipe
Senior Lecturer in Criminology
School of Applied Social Studies

Outstanding Professional Services Staff Member

Dr Steve Briggs
Head of Professional and Academic Development
Professional and Academic Development
Registrar’s Dept

Outstanding Support of Learning & Personal Development Award

Susan Malherbe
Senior Lecturer
School of Applied Social Studies
Health and Social Sciences

Staff Team of the Year

The Mental Health Nursing Team

Includes team members:
Jo Sale,
Renate Taylor,
Fortune Mhlanga,
Marlon Bridgeman,
Melsina Makaza,
Bob Mann,
Kaidu Saliho.

Highly Commended

Programme Administration Team

Includes team members:
Clare Fitzpatrick,
Debbie Lee,
Delseta Smith,
Edita Buele,
Fatima Khalid,
Gary Ashwell,
Gayle Darlington,
Gill Mann,
Rashda Latif,
Hemlata Naranbhai,
Jennifer Bibby,
Jenny Roper,
Jessica Goddard,
Jessica Rallings,
Joanna Crawley,
Joanne Mosselmans,
Joe Bamber,
Joe Blackwell,
Joe Sullivan,
Katherine Mullin,
Kathi Parker,
Kay Wheeler,
Kim West,
Kimberley Downes,
Laura Beagle,
Lydia Williams,
Marie Martin,
Mark Smith,
Michelle Dodd,
Rachel Seru,
Sally Mayne,
Shazina Kousar,
Adela Wills,
Neta Tailor,
Athina Karyki,
Sherene Shakes,
Carla Watson,
Antonia Marray,
Deborah Smith,
Louise Bonner,
Rita Bhachu,
Bhavana Songara,
Sharron Mead

Across all Faculties: CATS, E&S, HSS and UBBS

Outstanding Student Role Model

Glenn Osborn
PGCE Secondary Music
Teacher Education
Education and Sport

Student of the Year

Ted Ryan
BA Media Production (Scriptwriting)
School of Media and Performance
Computer, Arts, Technology and Science

Highly Commended

Alexandra McCarthy
BSc Psychology
School of Psychology
Computer, Arts, Technology and Science

Research Impact of the Year

Helen Connolly
Senior Lecturer in Sociology
School of Applied Social Studies

Highly Commended

Dr Antigonos Sochos
Senior Lecturer in Developmental and Mental Psychology
School of Psychology
Computer, Arts, Technology and Science

Alumnus of the Year

Richard Sackey-Addo
BSc Sport & Exercise and MSc Sports Performance
Education and Sport

Highly Commended

Helen Jameison
PGCE Secondary Mathematics
School of Teacher Education – Education
Education and Sport

Partner of the Year

Campus Living Villages

Highly Commended

Lixin University Shanghai

Outstanding use of Technology in support of Learning and Teaching

Dr Sarah Williams

Senior Lecturer in Business Strategy or Organisational Behaviour
Dept of Strategy and Management
Business School

Outstanding Commitment to Employability

Kathryn Wolfe
Senior Lecturer in Media Performance
School of Culture and Communications
Computer, Arts, Technology and Science

Highly Commended

Sue Glenister
Careers Information Adviser
Careers and Recruitment Service
Registrar’s Dept

Lord Lieutenant Community Engagement

Year 3 Primary Year Education (PYE) Students  

Includes students:
Sophie Adams, 
Nazmin Begum, 
Victoria Clarke,
Charlotte Cross,
Vanessa Eyo, 
Sarah Foster, 
Alysia Jacobs-Stocks, 
Chloe Johnson, 
Vissana Lleshi, 
Eve Michaelides, 
Charlotte Moseley, 
Christina Peters, 
Manuella Taborda Bohorquez, 
Molly Webber,
Holly Williams
Louise Woodward

School of Teacher Education – Education
Education and Sport

National Student Survey (NSS )

Course of the Year

BA (Hons) Business Management

Alexander Kofinas: Portfolio Leader

Patricia Wilson: Course Coordinator

Carmel McGowan: Tutor

Dept of Strategy and Management
Business School

The Vice Chancellor’s ‘Best of Beds’

Rachel Farrer
Lecturer in Dance (Choreography & Performance)
School of Media and Performance
Computer, Arts, Technology and Science

Highly Commended

Celena Magill
Second Chef
Putteridge Bury Conference Centre

Highly Commended

Rosie Munro
Corporate Events Manager
Vice Chancellor’s Office


Shortlisted Nominees

Thank you to those of you who took the time to nominate fellow students and colleagues for one of the 16 award categories, recognising their contribution to the Student Experience. Find listed below the shortlisted nominees for the Vice Chancellor’s Student Experience 2018 Awards.

The award ceremony, in the style of Afternoon Tea, took place at Putteridge Bury Conference Centre, Luton on Wednesday 9th May 2018.

Award category Nominee shortlisted

Outstanding Teacher (UBBS)

Caroline Tie

Emmanuel Unuafe

Vikram Finavker

Outstanding Teacher (CATS)

Anastasia Giannakopoulou

Joseph Adonu

Sarah Baker

Outstanding Teacher (E&S)

Gareth Bates

Kathryn Nethercott

Lindsey Smith

Outstanding Teacher (HSS)

Jo Sale

Karen White

Timi Osidipe

Outstanding Professional Services Staff Member

Jessica Rallings

Steve Briggs

Sulaman Sunny

Outstanding Support of Learning & Personal Development Award

Amalia Garcia-Aboy

Anastasia Giannakopoulou

Susan Malherbe

Staff Team of the Year

Mental Health Nursing

Programme Administration Team

School of Psychology

Outstanding Student Role Model

Glenn Osborn

Horaicy Del Balle Batista Ladera

Josie Bizicki

Laverne Bennett

Student of the Year

Alexandra McCarthy

Luke Joines

Ted Ryan

Research Impact of the Year

Helen Connolly

Antigonos Sochos

Julia Fruer

Alumnus of the Year

Richard Sackey-Addo

Sharon Moore

Helen Jameison

Partner of the Year

Campus Living Villages

Lixin University Shanghai

Team BEDS&LUTON

Outstanding use of Technology in support of Learning and Teaching

Sarah Williams

Seamus Murphy

Outstanding Commitment to Employability

Accounting Course Team

Kathryn Wolfe

Sue Glenister

Lord Lieutenant Community Engagement

Havva Mustafa and Natasha Wing

Refugee Legal Aid Project

Year 3 PYE Students

The Vice Chancellor’s ‘Best of Beds’

Celena Magill

Rachel Farrer

Rosie Munro

National Student Survey (NSS )

Course of the Year

CATS – Psychology and Criminology Behaviour

E&S – Sport and PE

HSS – Criminology and Sociology

UBBS – Business Management


The Student Experience Awards is an annual event where students and staff of the University come together to celebrate each other's achievements.

The awards are presented at an awards ceremony held at the Putteridge Bury Conference Centre in May.

NOMINATIONS ARE NOW CLOSED

Thank you to all who have contributed to this process.

All queries to studentexperience@beds.ac.uk

Bedfordshire University

Student Experience» Community at Bedfordshire» Student Experience office» Student Experience Awards 2018